Danışmanlığını yaptığım çiftçi kardeşlerimden örnek davranış. Pandemi  münasebetiyle çiftçilerimizle sosyal medya üzerinden daha sık görüşme yaparak hem kurallara uyduk hem de çiftçilerimizin ihtiyaç  duyduğu teknik bilgileri kendilerine sunma fırsatı bulduk. Bugün sizlere çok çalışkan iki çiftçi arkadaşımdan bahsetmek ve onların iyi dilek ve temennilerini diğer çiftçi kardeşlerime iletmek istiyorum. İsa PEHLİVAN ve  Basri PEHLİVAN Salıpazarı Esatçiftliği mahallesinde fındık tarımı ile  iki amcaoğlu.İsa Pehlivan Fındık tarımının dışında arıcılık,ağaç işleri(El sanatı) ve inşaat işleri ile de uğraşan çok çalışkan bir kardeşimizdir.İsa PEHLİVAN kendi  işlerinden arta kalan zamanlarda ihtiyaç duyan komşularının işlerin de de  ücreti karşılığı çalışan çok gayretli ve örnek bir çiftçi kardeşimizdir.

Basri Pehlivanda en az amcaoğlu İsa Pehlivan kadar çalışkan bir kardeşimizdir.Samsun'da ticaretle uğraşan Basri PEHLİVAN köydeki işlerini de hiç aksatmadan yürütmektedir.Tarım Danışmanı olarak sık sık görüşme fırsatı bulduğum iki çiftçi kardeşime sağlıklı bir yaşam,bereketli bir sezon diliyorum.

Fındık Tarımı ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaşan İsa ve Basri Pehlivan şunları söyledi.fındık tarımı çok zahmetli ve masraflı bir uğraş.Fındık tarımı ile uğraşan çiftçi arkadaşlarımız emeğinin karşılığını almak için fındığa gözü gibi bakmalıdır.Gübreyi toprak tahlili sonucuna göre fındığın ihtiyaç duyduğu zamanda ve tavsiye edilen kadar atacaksın.Fındığını fındık hastalık ve zararlısına karşı gerekirse danışmanın tavsiyesine göre yapacağın ilaçlama ile koruyacaksın.Yabancı ot ile mücadele ederken mümkünse tırpan kullanacaksın.Kimyasal kullanırken çevremizde arıcılık yapan komşularımızın arılarının zarar görmemesi için kullanılan kimyasalların arılara zararlı olmamasına dikkat edeceksin.Budamayı zamanında ve danışmanın tavsiyesine uygun yapacaksın.Ürününü sel,don ve benzeri doğal afetlere karşı mutlaka sigorta yaptıracaksın dedi.

Biz bu siteden bütün çiftçi arkadaşlarımıza bereketli bir sezon diliyor ve hepsine sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com