Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Müh. Ramazan TINKIR fındık tarımı ile uğraşan çiftçiler için Mayıs ayında yapılabilecekler hakkında bilgi verdi.

Mayıs ayında Tüm canlılar kış uykusundan çıkıp faaliyete geçmiş özellikle; tarım arazilerinde meralarda ormanlarda her taraf yeşillenmiştir. Çiftçilerimiz bulundukları yerlerde arazilerindeki  bu canlılığı gördüklerinde keyifleri bir başka olur. Bu ay bütün çiftçiler için çok yoğun geçer.

Bu ayda fındık çotanakları irilip dane içleri oluşmaya başlamıştır. Bu canlılıkla beraber fındığın zararlıları da fındığa zarar vermeye başlar. Bu bakımdan mayıs ayındaki zararlı mücadelesine önem verilmelidir.

Fındığın en önemli  ve yaygın zararlısı fındık kurdudur. Bir fındık kurdunun yaklaşık 200 meyveye zarar verdiğini düşünürsek fındık kurdu zararlısı ile mücadelenin önemi daha net anlaşılmaktadır. Fındık Kurdu ile mücadele danelerin  mercimek iriliğine ulaştığı bu ayda yapılır. Bunun için: sabahın erken saatlerinde dallar 3×3,5 metre boyutunda beyaz bir beze silkelenerek fındık kurdu erginine bakılır. Eğer her 10 Ocaktan en az 3 ergin böcek düşüyorsa kesinlikle ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık kurdu için çok çeşitli ilaçlar varsa da; gerek çevreye ve özellikle kuşlarla arılara zarar vermemek için sulandırılabilen ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçlama yaparken ocağın tacını aşmamaya ve yaprakların altlarını tamamen ıslatmaya dikkat edilmelidir. İlaçlanan bahçeye üç hafta hayvan sokulmamalıdır.

Tavsiye edilen azotlu (yazlık) gübrenin ikinci yarısı Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren atılmaya başlanır.

Fındık bahçelerinde; yapraktan verilen mikro (iz) element içeren yaprak gübreleri, mayıs- temmuz ayları arasında 15-20 gün ara ile 2-3 defa uygulanmakta olup, ilk uygulamasına ise bu ayın sonlarına doğru başlanılmaktadır.

İlaçlama yapılan bahçeye belirtilen süre içinde hayvan sokulmamalı ve bahçedeki meyveler iyice yıkanmadan kesinlikle yenmemelidir.

 

                                                                                                                                                                                         

 

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com