Uzman Tarım Danışmanı Zir.Müh.Ramazan TINKIR Fındıkta Mart ayında yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

Mart ayında fındık bahçelerinde yapılması gerekenler;

GÜBREYİ MUTLAKA TOPRAK TAHLİLİ SONUCUNA GÖRE VERELİM.

Bu ayda bahçeler iyice canlandı. Çiftçilerimiz yeni dönemde emeklerinin karşılığını almak için fındık bahçelerinde daha çok görülmeye başladılar.

Mart ayında bitkilerin ihtiyacı olan besin maddeleri (gübre) toprağa verilmelidir. Özellikle yazlık azotlu gübrelerin tavsiye edilen miktarının yarısı bu ay içinde verilmelidir.(Örneğin Bir dönüm bahçeye 30 Kg. gübre atılacaksa bu ayda 15 Kg. atılmalıdır.)Gübre fındık dal izdüşümlerine serpildikten sonra 5-10 cm derinlikte çapalanan toprağa karıştırılmalıdır.

Gübrelerin toprağa karıştırılması ile gübrenin yararı en üst seviyede sağlanmış olur. Ayrıca toprağa karıştırılan gübre ile kışı toprakta geçiren çeşitli zararlı böceklerle kültürel mücadele edilmiş olur.

Çeşitli tomurcukların arasına girerek Kozalak veya fındık gülü adı verilen Fındık Kozalak Akarı zararlısı ile ilaçlı mücadeleye de havaların sıcak gittiği yıllarda yine bu ay sonlarında, yeni sürgünlerde dipten itibaren, üçüncü yaprak geriye devrildiğinde ilaçlı mücadeleye başlanır.

Fındık Yaprak Deleni ile ilaçlı mücadele de yine bu ayın başlarından itibaren larvaları galeri açmadan önce yapılır

Bu ayda ilkbahar  geç donlarından erken yeşillenen bahçelerde don zararlarına karşı önlemler alınmalıdır.

Bu arada kıştan zarar görmüş sürgün ve dalların ayıklanması yine devam edilir.

Yazlık (azotlu) gübrelerle, ahır gübrelerinin ocakların dibinden 50-60 cm uzaklıkta, dalların altına gelecek şekilde serperken, mutlaka çapalanmalı ve toprağa karışması sağlanmaktadır.

 

                                                                                                                                 Zir. Müh. Ramazan TINKIR

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com