Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Müh.Ramazan TINKIR Fındık Bahçelerinde Şubat ayında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Şubat ayında fındık bahçelerinde yapılması gerekenler;

Fındıklarda dişi çiçekler yani karanfiller iyice olgunlaşmışlar, erkek çiçekler diğer adıyla püslerde fenerlenmeye yani çiçek tozlarını yaymaya başlamışlardır.

Özellikle yağış olmadığı hele de hafif hafif esen rüzgarlı günlerde fındık bahçeleri sapsarı bir tül gibi görünmeye başlar. Bu, sarı renkli çiçek tozlarını rüzgarlarla uçarak karanfillere ulaşması ve döllenmesinin başlayacağının işaretidir.

Havalar bu ayda ne kadar güzel geçer, ne kadar çiçek tozu uçuşur ve karanfillere ulaşırsa ve  döllenme ne kadar iyi olursa, o yıl üründe o kadar bol olabilecek demektir.

İyi ve bol ürün almak için, döllenen karanfilleri de iyi beslemek gerekir. Bunun için yanmış çiftlik gübresini bu aydan itibaren verilmelidir. 3-4 yılda bir kullanılan çiftlik gübresi ocakların  çevresine dal izdüşümüne (dalların tam altına) gelecek şekilde 25-30 kg. kadar ve kesinlikle toprağa karıştırılmak suretiyle verilmelidir.

Bir ton yanmış çiftlik gübresinde 5,5 kg azot, 2,5 kg fosfor, 5,5-6 kg potasyum ve diğer bazı bitki besin maddeleri bulunmakta, ayrıca verilen toprakların yapısını da iyileştirmektedir.

Bu sıralarda, zarar yapmaya başlayan kozalak Akarı’nı  ve kışı kozalak içinde geçiren filiz Güvesi’ni yok etmek için kozalakların elle toplanarak yakılmaması, bahçenin uygun bir yerine bırakılması oldukça yararlıdır.

İyi bir gübreleme, daha çok ürün daha bol kazanç demektir. Kullanılan çiftlik gübresi yanmamış ise, bahçe gübreden yeterli faydayı göremediği gibi, ısırgan, böğürtlen gibi yabancı otlarla bulaşabileceği unutulmamalıdır.

 

                                                                                                  Zir. Müh. Ramazan TINKIR

 

 

 

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com