Uzman Tarım Danışmanı Ziraat Müh.Ramazan TINKIR sitemiz aracılığı ile çiftçileri bilgi verdi.

Ocak ayı içinde  fındık bahçelerinde yapılacak çalışmalar;

Ocak ayında dişi çiçekler diğer adıyla karanfiller fındık dallarında kendilerini göstermeye başlarlar. Pulcuklarla örtülü bir tomurcuğun ucundan çıkan, çeşitlere göre kırmızı, bordo ve pembe renklerde değişen kıl gibi ince uzantıları olan bu dişi çiçekler, ileride birer fındık çotanağı olacaklardır.

Bol ürün alınmak isteniyorsa, bu karanfillerin sağlıklı olmaları ve soğuklardan etkilenmeden döllenmeleri gerekir. Bu bakımdan kış aylarında veya sonrasında gelen geç ilkbahar donlarına karşı bu aylarda önlem alınmalıdır.

Bunun içinde, genellikle mart ayı sonlarına kadar, bahçe içinde kolay yanıcı, sis veya duman veren, çalı çırpı veya diğer  yanıcı materyal temin edilerek rüzgârın geldiği yönlere yığılmalıdır. Bunlar don tehlikesi baş gösterdiğinde, gaz yağı gibi kolay yanıcı maddelerle tutuşturularak fındık bahçeleri dondan korunabilir.

Yine bu ayda tomurcuklar patlamadan önce Virgül koşnili ile ilaçlı mücadele yapılır.

Virgül Kabuklu bitine karşı ilaçlı mücadele yapılabilir.

Ayrıca, özellikle kumlu topraklarda görülen Dalkıran zararlısı ile kültürel mücadele için de bulaşık ve kurumuş dallar toplanarak yakılabilir. Bu işlem gelecek aylarda da sürdürülür.

Kozalak akarlarının oluşturduğu kozalaklar toplanıp bahçe içinde yığınlar halinde bırakılabilir.

Ahır gübresi, fosforlu ve potasyumlu gübreler Kasım-Aralık-Ocak ve Şubat aylarında kullanılabilir. Ahır gübresinin yanmış(Eski gübre)olması önemlidir.

 

                                                                                                                                                    Zir. Müh. Ramazan TINKIR

 

 

 

 

 

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com