Yazın başlangıcı sayılan Haziran ayında daneler gelişip çotanaklar irileşmeye başlar.Üreticiler bahçeleri gezerken anormal bir durum yaşanmazsa ne kadar ürün alacağını az çok tahmin eder.Bahçelerde ısırgan,tiken,böğürtlen ve benzeri  yabancı otlarla bu ayda mücadele edilir.Yabancı ot mücadelesinde tırpan vurma imkanı olan çiftçilerin herbisit(Yabancı ot ilacı)kullanmadan bahçelerini temizlemesi en uygun olandır.

Fındık ocaklarında dip sürgünleri sonbaharda temizlenmemişse bu ayda temizlenir.

Fındık dallarında bitki öz suyunu emerek  beslenen ve bitkinin zayıf düşmesine hatta kurumalara neden olan fındık kahverengi koşnilinin hareketli 1. dönem larvalarına karşı yapılan ilaçlı mücadelede başarı sağlanır.Bu mücadele Haziran ayı sonlarına doğru(Yumurtadan çıkışın tamamlanmasına yakın)ilaçlı mücadele yapılmalıdır.İlaçlı mücadeleye başlamadan önce bahçeden tesadüfen alınan 10 ocaktan işaretlenen üçer (3) bulaşık sürgün yani toplam 30 sürgünün her birinde 5 canlı koşnil var ise ilaçlı mücadele yapılmalıdır.

Başarılı bir ilaçlama için tüm yaprak,dal ve sürgünlerin tamamen ilaçlanması gerekir.

Bu ayda ayrıca dalkıran zararlısıyla da ilaçlı mücadele yapılabilir.Zararlı ile bulaşık bahçelerde Haziran ayının ikinci yarısında bahçe gezilir.Dallarda galeri açmaya başlanmış ergin dişi böceklerin çıkardığı taze odun talaşı görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalıdır.ilk ilaçlamadan 15-20 gün sonra ikinci ilaçlama yapılmalıdır.

İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ KONULARDA LÜTFEN SİZE EN YAKIN TARIM ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE VE TARIM DANIŞMANINIZA MÜRACAAT EDİNİZ.

 

 

 

   

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com