Uzman Tarım Danışmanı Zir.Müh.Ramazan TINKIR yeni dönem çalışmaları hakkında bilgi verdi.Eylül ayı itibariyle vatandaşlarımızın hasat işlemleri bitmiş oldu.Fındık üreticileri Eylül ayından itibaren yeni üretim dönemi için bahçalerinde çalışmaya devam ederler.Eylül,Ekim,Kasım ve Aralık ayları genellikle bahçelerin temizlenmesi,ocaklarda ışkın temizliği ve dal budaması yapılır.Gübreleme için mutlaka torak tahlili için bu dönemde toprak örnekleri alınır.Sonbahar döneminde üç yılda bir atılması gereken taban gübreleri(Trile süer Fosfat Gübresi)yanmış hayvan gübresi atılması yaılır.

Çiftçi ziyaretlerimize devam ediyoruz. Bu gün AŞÇIOĞLU ailesini ziyaret ettik. Bu ziyaretimizde Alaaddin AŞÇIOĞLU'NUN fındık bahçelerini gezdik. Kendisine budama ile ilgili genel bilgi verdik ve uygulama yaptık.

 

Kasım ayı çiftçi ziyaretimizi yaptık.Ziyarette köy Muhtarı Hikmet ŞAHİN ve Aza Cengiz AKMAN bize eşlik etti.

2020 yılı fındık hasadı hayırlısı ile bitti. Çiftçilerimize hasat sonundan itibaren yeni dönem için yapmaları gereken çalışmalar hakkında bilgi verildi. Fındık tarımında ara vermek mola vermek yoktur. Hasat biter bitmez çiftçilerimiz hemen gelecek yılın fındık ürününü daha fazla artırmak ve emeklerin karşılığını almak için çalışmalara başlamalıdır. Gelecek yılın çalışmaları genellikle Ekim ayından itibaren başlar. Bunun için yapılacak ilk iş bahçe temizliği, budama işlemleridir .Budama için öncelikle fındık dalları tek tek elden geçirilmelidir .Kurumuş, kırılmış ,verimden düşmüş dallar uygun aletlerle kesilip alınmalı, hatta gerekirse ocaklar çıkarılmalıdır. Kesilen ve çıkarılan dalların yerine daha sağlıklı ve genç dallar bırakılmalıdır. Ocağın tamamı çıkarılmış ise yerine yeni fidanlar dikilerek ocaklar yenilenmelidir. Kışlık gübrelerden fosforlu ve Potasyumlu gübrelerin atılma zamanı bu ayda başlar. Fosforlu gübreler üç yılda bir verilir. Her ziyaretimizde çiftçilerimize gübreleri mutlaka toprak tahlili sonucuna göre atmaları gerektiğini söylüyoruz. Toprak tahlili için alınacak örnekler bu aydan itibaren alınmalı ve mutlaka üç-dört yılda bir topraklarımızı verimlilik yönünden tahlil ettirmeliyiz. Bu ayda Mayıs Böceği larvaları ile mücadele edilmelidir. 

Alt Kategoriler

HABERLER

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com